Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoChoroby i leczenie

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Zapalenie wsierdzia — powikłanie po leczeniu stomatologicznym
 

 

 

 

 

Bakterie odpowiedzialne za infekcyjne zapalenie wsierdzia to paciorkowce, które lokują się w kieszonkach zębowych. W trakcie wykonywania zabiegów stomatologicznych dochodzi do przerwania ciągłości tkankowej, a w sprzyjających warunkach może dojść do przedostania się drobnoustrojów do krwiobiegu.
Zapalenie wsierdzia będące skutkiem leczenia stomatologicznego występuje stosunkowo rzadko i najczęściej dotyka pacjentów z wrodzonymi wadami serca, u których występuje podatność zastawek na zakażenia bakteryjne. Przebieg choroby jest ciężki, dlatego zalicza się ją do jednych z najpoważniejszych powikłań, jakie mogą wystąpić po leczeniu stomatologicznym.

Do zakażenia dochodzi w wyniku przerwania ciągłości śluzówki jamy ustnej i przedostania się drobnoustrojów do krwiobiegu. Jedak nie każde naruszenie ciągłości tkankowej kończy się zapaleniem wsierdzia. Aby doszło do rozwoju tego powikłania, konieczne jest nałożenie się kilku czynników sprzyjających, takich jak: zły stan zastawek, choroby współistniejące, zły stan higieniczny jamy ustnej oraz zapalenia w obrębie jamy ustnej.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS