Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta

- 20-01-2012
Niemieccy naukowcy z Otto-Schott-Instytute for Glass Chemistry wytworzyli nowy rodzaj szkło-ceramiki, która jest pięciokrotnie bardziej wytrzymała od ceramik wykorzystywanych obecnie i posiada bardzo dobre właściwości optyczne. Wynalazcy sądzą, że z uwagi na właściwości tworzywa, może ono okazać się bardzo dobrym materiałem na nowoczesne protezy dentystyczne o bardzo wysokich parametrach użytkowych i estetycznych. Niezwykłe cechy materiału wynikają z jego nanokrystalicznej struktury, którą tworzą głównie cząsteczki o wymiarach 100 nm. Struktura taka powstaje w kilkuetapowym procesie produkcji, obejmującym topienie składników w temperaturze ok. 1500 stopni Celsjusza, schładzanie materiału i bardzo drobne jego cięcie oraz ponowne stapianie – już w nieco niższej temperaturze. Taka właśnie procedura umożliwia odpowiednią krystalizację szklanej ceramiki.
Powstające w tworzywie szklano-ceramicznym nanokryształy są zbyt małe, aby silnie rozproszyć światło, dlatego ceramika wygląda jak półprzezroczysta. Gdyby z takiego materiału wykonać protezy, praca wyglądałaby bardzo naturalnie.
Chemik, prof. Christian Rüssel z Friedrich Schiller University Jena, który zajmuje się badaniem nowego materiału, podkreśla, że zanim technik dentystyczny będzie mógł wykorzystywać innowacyjną ceramikę w swoim laboratorium, naukowców czeka jeszcze nad nią sporo pracy.
Składnikami tworzącymi nowe tworzywo szklano-ceramiczne są tlenki glinu, magnezu oraz krzemu.
Źródło: Nanotechnology Now