Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta

- 19-09-2011
Klamry retencyjne to jeden z najczęściej stosowanych sposobów na utrzymanie uzupełnień na podłożu protetycznym. Pomimo niewątpliwych zalet, które wynikają z użycia tego rozwiązania, wątpliwości dostarcza kwestia estetyki. Użytkownik protezy bywa niezadowolony z faktu, że podczas uśmiechu będą widoczne metalowe elementy. Technik dentystyczny dzięki zdobyczom technologii ma jednak możliwość wykorzystania innych rozwiązań. Alternatywą dla tradycyjnych klamer retencyjnych, dzięki której wyraźnie poprawi się estetyka pracy, może być zastosowanie:
-
innych rozwiązań utrzymujących protezę w podłożu – to różnego rodzaju zatrzaski, belki, zasuwy; rozwiązania te wymagają jednak czasem wykonania dodatkowych elementów konstrukcyjnych w uzupełnieniu;
-
tworzyw termoplastycznych – ich jakość i funkcjonalność potwierdzają wyniki badań.
Do wykonania klamer z tworzywa termoplastycznego potrzeba użyć wtryskarki. W wysokiej temperaturze polimer ulega uplastycznieniu, a później pracą tłoka znajdującego się we wtryskarce jest pod ciśnieniem wtłaczany do przygotowanej wcześniej formy wtryskowej.
Jednym z tworzyw termoplastycznych jest żywica acetalowa – polimer biozgodny z tkankami, sprężysty, odporny na wchłanianie płynów, niealergizujący, z którego można wykonać estetyczne elementy retencyjne w uzupełnieniach nowych lub już używanych.
Zastosowanie klamer acetalowych pozwala uzyskać bardzo dobre efekty estetyczne w uzupełnieniach dopiero co tworzonych, jak i poprawić wygląd noszonej już protezy. Ważną zaletą klamer z acetalu jest to, że wykonane są z materiału, który nie powoduje niszczenia szkliwa zębów – polimer ten jest bowiem nieabrazyjny. Klamry acetalowe są trwałe, mogą być używane przez wiele lat.
Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”