Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta

- 12-09-2018
Polimery to obecnie jedne z najczęściej stosowanych materiałów w laboratorium techniki dentystycznej. Wykorzystywane są w protetyce stomatologicznej od lat trzydziestych XX wieku. Zastąpiły wcześniej używany kauczuk.
Najpopularniejsze obecnie są tworzywa akrylowe. Wykazują one silne właściwości alergizujące, a niektóre z nich mają także działanie toksyczne. Uczulająco działają:
-
monomery;
-
substancje dodawane w czasie produkcji w celu nadania tworzywom odpowiednich właściwości fizycznych, jak na przykład rozpuszczalniki, barwniki, stabilizatory, katalizatory, antypireny.
Alergie u technika dentystycznego mogą wywołać np. hydrochinon stosowany jako inhibitor, metakrylan glikolu etylenowego, który odpowiedzialny jest za usieciowanie, czy siarczek rtęciowy, który jest pigmentem.
Z uwagi na częsty kontakt techników dentystycznych z substancjami, które mogą powodować alergię, choroby skóry wynikające z uczuleń są często spotykane wśród tej grupy zawodowej. Warto pamiętać, że rękawiczki nie zawsze stanowią zabezpieczenie przed wystąpieniem reakcji alergicznej, poza tym specyfika niektórych prac wymaga bezpośredniego kontaktu masy polimerowej z rękoma technika.
Z badań, które zostały przeprowadzone jeszcze pod koniec XX wieku, wynika, że w miarę wydłużania się czasu narażenia na czynniki alergizujące w laboratorium protetyki dentystycznej, wzrasta ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Alergie mogą manifestować się nie tylko na skórze, ale także na drogach oddechowych i błonach śluzowych, powodując duszność, kaszel czy katar. Doniesienia wskazują także na możliwość występowania neuropatii spowodowanej długotrwałym, kilkudziesięcioletnim kontaktem z akrylami.