Technik
- Warto wiedzieć ...
- Artykuły fachowe
- Dowiedz się jak ...
- Spis szkół w których można uzyskać tytuł technika dentystycznego
- Forum
- Ogłoszenia - Technik
- Praca
- Relacje z imprez
- Subskrypcja
- Dodaj laboratorium
- Współpraca
- Dental Labor
- Historia Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki CEDE2011
- Kongres Techniki Dentystycznej
- Kongres Techniki Dentystycznej Poznań
- Poradnik Technika
- Prawo i Finanse Techników
- Rejestracja na Kongres
- Rejestracja na kongres 2012
- Staż dla technika dentystycznego
- W laborze
Ankieta

- 25-09-2009
Technik dentystyczny jest odpowiedzialny za wymodelowanie kształtu przęsła mostu. Robi to na podstawie opracowania wykonanego przez protetyka. Przy projektowaniu i tworzeniu przęsła mostu należy wziąć pod uwagę jego:
-
długość
-
szerokość
-
grubość
-
kształty powierzchni: okludalnej oraz dowyrostkowej.
Zadaniem protezy jest przywrócenie funkcji aparatu żującego oraz poprawa estetyki twarzy. W przypadku mostów w osiąganiu tych celów szczególną rolę odgrywa dobrze zaprojektowane i wykonane przęsło, które nie powinno podrażniać tkanek; ma za to sprzyjać procesom samooczyszczania się wnętrza jamy ustnej oraz standardowym czynnościom związanym z utrzymaniem właściwej higieny jamy ustnej.
Najkorzystniejsze – przez wzgląd na prawa biomechaniki – są przęsła krótkie, łączące filary w linii prostej. Konstrukcje o kształcie zakrzywionym niosą ryzyko rozchwiania lub nadmiernego obciążenia filarów zębowych, a nawet uszkodzeń osadzonych na przęśle uzupełnień protetycznych. Im większa długość przęsła, tym jest ono bardziej elastyczne i podatne na ugięcie. Na charakterystyki związane z długością przęsła ma wpływ jego grubość: im jest ono cieńsze, tym ugięcie większe. W sytuacji, kiedy ze względu na warunki anatomiczne nie ma możliwości wykonania przęsła grubszego, należy zrezygnować z tego rozwiązania na rzecz innego.
Szerokość przęsła, zależną od indywidualnych warunków anatomicznych, można regulować - ale tylko do pewnego stopnia.
Ważnym parametrem jest kształt przekroju przęsła – szczególnie od strony dowyrostkowej. Właściwie opracowany kształt przęsła zapobiega powstawaniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, ponieważ utrudnia osadzanie się resztek pokarmowych i ułatwia zachowanie higieny wnętrza jamy ustnej.
Przy projektowaniu i wykonywaniu przęsła należy mieć też na uwadze: kształt powierzchni okludalnej (jej rzeźba zależy zaś od jakości zębów filarowych, długości przęsła i jakiego rodzaju są zęby przeciwstawne), oraz rodzaj materiału, który będzie wchodził w kontakt z błoną śluzową (za najbardziej przyjazny tkankom uznaje się ceramikę).
Źródło: Opracowanie własne