Student
Ankieta

- 12-08-2010
Technik dentystyczny kończąc szkołę stoi przed czekającymi go zadaniami praktycznymi wykonywanymi już pracowni protetycznej i na użytek konkretnego odbiorcy. I to praktyka, tak naprawdę, jest fundamentem, na którym technik buduje swoją sprawność zawodową. Równie istotną sprawą do rozwoju perfekcyjnego warsztatu jest ustawiczne kształcenie się techników. Ze względu na postęp technologiczny jest to sprawa szalenie istotna. Dużym atutem jest, iż obecnie osoby, które chcą zgłębiać wiedzę z zakresu technik dentystycznych, mają po temu coraz większe możliwości.
- Do niedawna (…) jedyną możliwością kształcenia były szkoły policealne, nie dające jednak szansy dalszego doskonalenia się – zauważa w wywiadzie dla „Nowoczesnego Technika Dentystycznego” (3/2010) dr hab. Maruisz Pryliński, kierownik Pracowni Technik Dentystycznych w Collegium Stomatologicum Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.
Techniki dentystyczne to mariaż zawodu technicznego z medycyną – dlatego osoby kształcone w tym zawodzie w poznańskim Collegium Stomatologicum muszą dobrze poznać przedmioty:
-
typowo techniczne - np. implantoprotetyka, techniki protetyczne, biomechanika w technice dentystycznej, konstruowanie protez i in.;
-
związane z medycyną oraz biologią człowieka – np. fizjologia narządu żucia, mikrobiologia, anatomia patologiczna, patologie jamy ustnej, propedeutyka chirurgii szczękowo-twarzowej, fizjoterapia układu stomatognatycznego czy protezowanie osób starszych.
W przyszłości technicy powinni uczyć się również przedmiotów związanych z prowadzeniem własnego biznesu, takich jak etyka zawodowa, ekonomia i finanse w ochronie zdrowia, czy organizacja i zarządzanie pracownią protetyki dentystycznej.
Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”