Student
Ankieta

- 24-11-2021
Kształcenie na stomatologii jest dla studentów istotnym źródłem stresu – dotyczy to zajęć, w trakcie których sprawdzana jest wiedza teoretyczna, ale także warsztatów praktycznych, które przygotowują do pracy klinicznej. Stres związany jest z wykonywaniem procedur leczniczych, a również z koniecznością nawiązania dobrego kontaktu z pacjentem i – co istotne, a o czym często się nie mówi – również z koniecznością radzenia sobie ze stresem pacjenta.
Studenci stomatologii muszą umieć radzić sobie w różnych sytuacjach wymagających natychmiastowego podejmowania bardzo odpowiedzialnych decyzji, stykają się z pacjentami, których schorzenia mogą nawet zagrażać życiu, muszą pracować przez długie godziny w pozycji wymuszonej, a także opanować bardzo obszerny materiał teoretyczny. Powoduje to, że studenci stomatologii mogą być bardziej narażeni na stres niż studenci innych kierunków, w tym również studenci medycyny. Wynika to między innymi z faktu, że już podczas szkoleń praktycznych, w trakcie bezpośredniej relacji z pacjentem, stykają się z osobami, które odczuwają ból i lęki.
Ponieważ stres negatywnie wpływa na przyswajanie wiedzy i jakość leczenia, wyrabianie w sobie już w trakcie studiów umiejętności radzenia sobie z nim jest bardzo ważne dla satysfakcjonującego przebiegu samego procesu kształcenia na studiach, a także po wejściu na rynek pracy.