Student
Ankieta

- 25-10-2021
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe to skutki powtarzających się lub pojedynczych urazów. Mają one znaczący negatywny wpływ na codzienne życie. Stomatologia jest dziedziną, w której notuje się najwyższy wskaźnik występowania zaburzeń mięśniowo-szkieletowych wśród osób praktykujących w zawodzie. Co istotne – problemy mięśniowo-szkieletowe dotykają już studentów stomatologii.
Z przekrojowego badania, które przeprowadzono wśród ponad 370 studentów stomatologii i stażystów w szkole dentystycznej King Abdulaziz University w Arabii Saudyjskiej, wynika, że ponad 91% ankietowanych doświadczyło bólu lub dyskomfortu związanego z układem mięśniowo-szkieletowym. Najwięcej studentów uskarżało się na ból szyi (prawie 70%), następnie – na ból barku (ponad 67%) i ból krzyża (65%).
Kobiety częściej niż mężczyźni odczuwały ból ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Z kolei ci, którzy regularnie ćwiczyli, rzadziej mieli problemy z układem mięśniowo-szkieletowym i rzadziej odczuwali ból od osób, które nie dbały o regularną aktywność fizyczną.
Badacze wskazują, że w programach kształcenia uniwersyteckiego powinny znaleźć się pozycje, dzięki którym studenci nauczą się, czym jest ergonomia pracy i będą mogli dzięki temu uchronić się przed wystąpieniem bólów mięśniowo-szkieletowych.