Specjalizacja może być zdobywana w ramach kształcenia na etacie rezydenckim. Rezydentura umożliwia zdobywanie specjalizacji bez ponoszenia przez młodego lekarza kosztów kształcenia, ponieważ za rezydentury płaci ministerstwo zdrowia.
-
Informacja o miejscach na szkolenie specjalizacyjne - ogłaszana jest przez ministra zdrowia na stronie internetowej resortu na 21 dni przed rozpoczęciem postępowania kwalifikacyjnego.
-
Wniosek o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego w wybranej dziedzinie medycyny - lekarz składa go w formie elektronicznej, oddzielnie dla trybu rezydentury i dla trybu pozarezydenckiego, do wojewody właściwego ze względu na obszar województwa, na terenie którego zamierza odbywać szkolenie specjalizacyjne. Terminy składania wniosków: do 28. lutego – na postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzane w marcu, albo do 30. września – na postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzane w październiku. Jeśli lekarz składa wniosek na szkolenie specjalizacyjne w ramach rezydentury oraz wniosek na szkolenie specjalizacyjne w trybie poza rezydenturą, do wniosku dołącza oświadczenie, w którym wskazuje tryb odbywania szkolenia specjalizacyjnego w przypadku zakwalifikowania się na to szkolenie w dwóch trybach.
-
Lista lekarzy zakwalifikowanych w danym postępowaniu kwalifikacyjnym do odbywania szkolenia specjalizacyjnego przedstawiana jest przez wojewodę ministrowi zdrowia . Ogłaszana jest w terminie nie dłuższym niż do 30. kwietnia – w przypadku postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego w marcu, oraz do 30. listopada – w przypadku postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego w październiku.
-
Likwidacja podmiotu leczniczego zatrudniającego lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne - podmiot wypowiada umowy rezydenckie z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia i powiadamia o fakcie podjęcia uchwały o likwidacji wojewodę w celu skierowania lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne do innych jednostek.
-
Zmiana miejsca szkolenia specjalizacyjnego - nie wcześniej niż po upływie jednego roku, chyba że jednostka, w której odbywa się szkolenie specjalizacyjne, ulega likwidacji.
-
Przedłużenie okresu trwania szkolenia specjalizacyjnego – jednostka organizacyjna prowadząca szkolenie specjalizacyjne zawiera z lekarzem umowę o pracę na czas określony, odpowiadający sumie okresów przedłużających szkolenie specjalizacyjne, o czym lekarz zawiadamia właściwego wojewodę.
-
Niezrealizowanie szkolenia specjalizacyjnego w terminie, na jaki została zawarta umowa o pracę – lekarz może kontynuować odbywanie tego szkolenia jedynie w trybie określonym w art. 16h ust. 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, z zastrzeżeniem art. 16o ust. 1 ustawy, po uzyskaniu zgody wojewody.
Źródło: Dziennik Ustaw