Skończyłeś studia i zastanawiasz się, co począć ze swoim dalszym rozwojem? Pozostać lekarzem dentystą i wieść spokojne życie bez egzaminów i książek, a może podjąć wyzwanie i pójść na specjalizację dzięki której rozwiniesz skrzydła w dziedzinie stomatologii, która cię interesuje? Chętnych do pójścia na specjalizacje jest wielu, miejsc, niestety, wręcz przeciwnie.
Lekarz stomatolog po odbyciu stażu i zdaniu LDEK-u może aplikować na specjalizację. Dentyści mają możliwość kształcenia się w takich dziedzinach jak: chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja, periodontologia, stomatologia dziecięca, protetyka stomatologiczna, stomatologia zachowawcza z endodoncją oraz zdrowie publiczne i epidemiologia. W zależności od wybranej specjalizacji czas jej trwania wynosi od 3 do 5 lat.
O dostaniu się na specjalizację decyduje wynik z Lekarsko Dentystycznego Egzaminu Końcowego. Postępowanie kwalifikacyjne odbywa się dwa razy w roku. Specjalizanci, którzy pozytywnie przejdą rekrutację, rozpoczną szkolenia z wybranej dziedziny stomatologii.
Istnieją dwa tryby odbywania specjalizacji:
1. Rezydencki - polegający na tym, że lekarz dentysta jest zatrudniony na umowę o pracę w placówce, która prowadzi specjalizację. Specjalizant jest zobowiązany do pracy w wymiarze 5 dni po 7 h i 35 min na każdy dzień. Pensja przyszłego specjalisty w tym wypadku finansowana jest z budżetu państwa.
2. Pozarezydencki- tryb, w którym nie dostaje się pieniędzy z budżetu państwa, a to, czy dostaje się wynagrodzenie, zależy od placówki, w której będzie się robiło specjalizację. W większości przypadków odbywa się specjalizację bezpłatnie.
Specjalistą danej dziedziny stomatologii zostaje się, gdy spełni się określone warunki: odbędzie się szkolenie specjalizacyjne oraz na koniec specjalizacji zda się PES czyli Państwowy Egzamin Specjalizacyjny z dziedziny, którą się wybrało.
Źródło: Opracowanie własne