Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna StudentABSOLWENT
Jak pisać prace naukowe?
 

 

 

Myślisz o doktoracie? Czujesz powołanie do pisania artykułów naukowych? Chcesz brać udział w badaniach naukowych i publikować ich wyniki na łamach czasopism fachowych? Wydawać by się mogło, że nie ma w pisaniu artykułów większej filozofii. Wbrew pozorom napisanie dobrego tekstu naukowego nie jest takie proste.

Publikacje naukowe mogą być różne: mogą dotyczyć opisów przypadków, badań naukowych. Każdy rodzaj ma nieco inną formę. Zawsze jednak osoba, która zabiera się do pisania publikacji naukowej musi pamiętać o reżimie języka, którego używa się w tym typie prac. Nie można sobie pozwolić na choćby odrobinę polotu i fantazji. Praca naukowa ma zawierać suche fakty. Nie ma w niej miejsca na nasze subiektywne odczucia. Wszytko musi być poparte określonymi danymi, zdjęciami, badaniami. Artykuł naukowy narzuca sztywną formę, która może wielu osobom nie pasować. Nie znaczy to jednak, że ma być to tekst, który już pierwszą linijką zniechęca potencjalnego odbiorcę do czytania reszty. Ważny jest styl i prostota przekazu kierowanego do czytelnika. Oczywiście prace naukowe z dziedziny stomatologii są bogate w terminy specjalistyczne, jednak ich odbiorcy to też lekarze dentyści, zatem fachowa terminologia nie jest czynnikiem, który mógłby odstraszyć ewentualnego czytelnika od zapoznania się z treścią pracy.

 

Każdy artykuł naukowy powinien zawierać tytuł ujęty tak, aby zainteresować czytelnika i ukazać temat pracy. Na pozostały układ treści składają się:

- streszczenie, które powinno być napisane krótko i konkretnie

- wstęp, w którym nakreśla się tematykę pracy

- metoda, jeśli artykuł tyczy się badania

- wyniki

- wnioski

- bibliografia.

 

Sztywność formy artykułu naukowego ma swój niewątpliwy plus: niemal każdy może dzięki temu wymogowi nauczyć się pisać fachowe prace. Nie każdy bowiem ma talent do pisania tekstów wymagających kreatywnego podejścia do formy i umiejętność dopasowania artykułu do potrzeb odbiorcy. Pracę naukową wpisuje się po prostu w przyjętą, sztywną formę. Kiedy jednak jednym pójdzie to jak z płatka, inni metodą prób i błędów, kosztem wielu nieprzespanych nocy nauczą się z czasem pisać dobre artykuły.

 

Wszystkim młodym naukowcom, życzymy jak najlepszych prac!

Źródło: Opracowanie własne

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS