Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 10-12-2007
Pytanie o zabiegi stomatologiczne, wykonywane w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia, są tematem często poruszanym podczas redakcyjnych dyżurów telefonicznych. W sobotę na pytania czytelników Gazety Lubuskiej odpowiadała Dorota Baranowska, kierownik działu kontraktowania świadczeń w lubuskim oddziale NFZ w Zielonej Górze.
Pacjentów interesowało m.in. znieczulenie ogólne. Przysługuje ono osobom upośledzonym umysłowo w znacznym lub umiarkowanym stopniu. Ich opiekunowie powinni okazać zaświadczenie o niepełnosprawności podopiecznych. Stomatolog, wykonujący zabiegi w znieczuleniu ogólnym musi współpracować z lekarzem anestezjologiem. Umowy na tego rodzaju świadczenia i podpisały tylko niektóre gabinety stomatologiczne.
Leczenie kanałowe wszystkich zębów przysługuje nieodpłatnie dzieciom i młodzieży do lat 18. Dorośli nie zapłacą jedynie za leczenie zębów od jedynki do trójki, czyli siecznych i kłów.
Wątpliwości dotyczą aparatów ortodontycznych. Wielu rodziców słyszało, że dzieciom przysługują one za darmo. Tak, ale tylko zdejmowane jedno- i dwuszczękowe. Za aparaty stałe trzeba zapłacić.
Znieczulenie miejscowe przysługuje pacjentowi ubezpieczonemu w NFZ, ale pod warunkiem, że połączone jest ono z innym świadczeniem refundowanym przez NFZ. Podobnie przedstawia się sytuacja z zdjęciami rentgenowskimi, które nieodpłatnie można wykonać dwa razy do roku.
Usuwanie kamienia nazębnego możemy wykonać w ramach ubezpieczenia raz na 12 miesięcy. Bezpłatnie, dwa razy w roku, z tego zabiegu mogą skorzystać kobiety w ciąży.
Źródło: Gazeta Lubuska, 8.12.2007