Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Korony osłaniające zajmują większą powierzchnię niż korony częściowe: pokrywają powierzchnię zęba całkowicie lub prawie całkowicie. Klasyfikuje się je na jednolite, wykonywane z metalu lub z porcelany, i złożone. Leczenie protetyczne z użyciem koron osłaniających stosowane jest, kiedy:
-
zachodzi konieczność odbudowy zniszczonej naturalnej korony zęba lub potrzeba jej wzmocnienia z uwagi na liczne ubytki próchnicze z wypełnieniami albo też trzeba odbudować punkty styczne zębów;
-
należy przywrócić właściwe warunki zgryzowe i odbudować powierzchnie zwarciowe zębów;
-
należy wykonać element łączący przęsło mostu z filarem;
-
zachodzi konieczność ochrony zębów przed patologicznym starciem.
Korony osłaniające stosowane są zatem albo jako samodzielne uzupełnienia protetyczne, albo też jako składowe innych uzupełnień (łącznik przęsła mostu i filaru). Jedynym w zasadzie ograniczeniem do wykonywania tego typu koron są względy estetyczne, oraz inne przeciwwskazania do stosowania właściwe dla koron.
Pierwszym etapem leczenia protetycznego z użyciem koron osłaniających jest opracowanie zęba, łącznie z wypolerowaniem oszlifowanych powierzchni i z zabezpieczeniem zębiny. Następnie pobierany jest wycisk i na jego podstawie powstaje model, który staje się bazą do wykonania właściwej korony.
Źródło: Opracowanie własne