Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Higiena jamy ustnej osoby obłożnie chorej wymaga szczególnej staranności.
-
Jeżeli nie ma problemu z nawiązaniem kontaktu z chorym i można go ułożyć w pozycji siedzącej, szczotkowanie wykonuje się standardowo. Mycie zębów powinno się przeprowadzać przynajmniej dwa razy dziennie, po śniadaniu i po ostatnim posiłku. Używać należy miękkiej szczoteczki i łagodnej pasty do zębów. Podczas szczotkowania trzeba zwrócić szczególną uwagę na zakamarki i oczyszczenie języka oraz podniebienia.
-
Jeśli chory nie reaguje na polecenia, nie potrafi wypluć z ust pozostałości po czyszczeniu, higienę jamy ustnej utrzymuje się przy użyciu szpatułek z nawiniętymi wacikami. Waciki nasącza się płynem do oczyszczania jamy ustnej (dostępne są środki wielofunkcyjne: oczyszczające, antybakteryjne, odświeżające oddech) i delikatnie przemywa wnętrze ust. Na koniec czystymi wacikami zanurzanymi w przegotowanej wodzie przemywa się jamę ustną z pozostałości po zastosowanym wcześniej płynie.
-
Protezy do czyszczenia wyjmuje się z jamy ustnej po każdym posiłku, myje szczoteczką i płucze pod bieżącą wodą, a raz na dobę wkłada do roztworu środka czyszczącego. Po wyjęciu uzupełnień z ust, zęby i śluzówkę przemywa się wacikami zanurzonymi w roztworze płynu do higieny jamy ustnej, a następnie przeciera czystą wodą i/lub naparem ziołowym (z rumianku, szałwii).
W każdym przypadku oczyszczanie jamy ustnej chorego dobrze jest zakończyć przemyciem lub przepłukaniem naparem ziołowym. Można używać naparów z rumianku (działa przeciwzapalnie i ułatwia gojenie uszkodzeń), szałwii (to dobry środek odkażający i ściągający), mięty (odkaża i odświeża oddech).
Wszelkie zaczerwienienia, otarcia, opuchliznę czy inne zmiany w obrębie jamy ustnej należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi.
Źródło: Opracowanie własne