Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
Pod pojęciem dysplazji kości kryje się grupa rzadko występujących schorzeń genetycznych, to jest takich, które pojawiają się z częstością mniej niż jeden przypadek ma 200 000 osób.
Dysplazja kości charakteryzuje się nieprawidłowościami w rozwoju i budowie elementów kostnych. Zaburzenie to często objawia się w dzieciństwie i może skutkować nie tylko różnymi deformacjami układu kostnego, ale także objawami chorobowymi w obrębie jamy ustnej, które mogą mieć potencjalnie negatywny wpływ na samopoczucie konkretnej osoby. Ponieważ zaburzenia genetyczne wpływają między innymi na równowagę fosforanową w organizmie, mogą doprowadzić do wadliwej mineralizacji kości i zębów. Mogą też generować nieprawidłowości związane z tworzeniem struktur kolagenowych w tkankach miękkich oraz w zębinie. Skutkiem tego mogą być:
-
uszkodzenia zębów – włącznie ze zwiększonym ryzykiem złamań zębów;
-
asymetria twarzy;
-
wady zgryzu;
-
anomalie zębowe, takie jak między innymi dysplazja zębiny, hipoplazja szkliwa, połączone z dużą podatnością na próchnicę, nieprawidłowym zmineralizowaniem szkliwa, krótkimi i tępymi korzeniami zębowymi, opóźnionym wyrzynaniem się zębów.
Skutkiem zaburzeń genetycznych związanych z dysplazją kości może też być brak pewnych zębów lub mogą pojawić się zęby zatrzymane.