Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzZ BranżyPrawo

Czy rachunki za ochronę zaliczają się do kosztów prowadzenia gabinetu ?
 

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku (Sygnatura 1419/UPO-415-11/06/GS) na pytanie podatnika - Czy comiesięczne rachunki za nadzór budynku będą mogły w całości lub w części (21% stanowi powierzchnia gabinetu i poczekalni w stosunku do całej powierzchni domu) zostać zaliczone w koszty prowadzonego gabinetu.

Zaliczenie w koszty prowadzonej działalności gospodarczej comiesięcznej należności dla firmy ochroniarskiej za nadzór budynku mieszkalnego, w którym znajduje się gabinet medyczny, tj. miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, przyjmując w koszty kwotę należności zgodnie z udziałem procentowym powierzchni zajmowanej na gabinet lekarski do całej powierzchni budynku, jest prawidłowe.

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Koszty poniesione w celu uzyskania przychodu odnoszą się do konkretnego źródła przychodu. Wymagane jest więc istnienie związku przyczynowego między wydatkami, a uzyskanym przychodem. W pojęciu "w celu uzyskania przychodu" określonym w powołanym wyżej przepisie musi mieścić się obiektywnie istniejący związek przyczynowo - skutkowy, nie zaś subiektywne przekonanie podatnika.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż źródłem przychodów Podatnika jest prowadzona działalność gospodarcza w zakresie prywatnego gabinetu medycznego. Działalność ta prowadzona jest w domu jednorodzinnym, w którym zamieszkuje Podatnik. Gabinet medyczny z poczekalnią stanowi 21% całej powierzchni budynku.

Wobec tego Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z w/w źródła comiesięczne wydatki ponoszone za nadzór całego budynku, w części przysługującej na powierzchnię zajmowaną na prowadzenie działalności gospodarczej, ustaloną jako stosunek procentowy tej powierzchni do całej powierzchni budynku.

 

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Ankieta

Jakie czasopismo stomatologiczne prenumerujesz?

  • Magazyn Stomatologiczny
  • As Stomatologii
  • Nowy Gabinet Stomatologiczny
  • Poradnik Stomatologiczny
  • Stomatologia Współczesna
  • TPS
  • Kwintesencja
  • Forum Stomatologii Praktycznej
  • Inne
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS