Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Ankieta

Praca dentysty i personelu zatrudnionego w gabinecie związana jest z narażeniem na działanie czynników mogących wywołać zakażenie biologiczne. Z tego względu każdy element ciała powinien być chroniony. Ochrona powinna obejmować twarz, oczy, ręce i ciało.
Do ochrony twarzy stosuje się maski. Ich noszenie zapobiega zanieczyszczeniu twarzy wydzielinami wydostającymi się z ust pacjenta oraz chroni przed zabrudzeniem krwią. Maski należy zmieniać natychmiast po zabrudzeniu i zamoczeniu.
Oczy powinny być chronione okularami – w ten sposób zabezpiecza się narząd wzroku przed uszkodzeniem nie tylko pyłami i odpryskami, ale również przez zabrudzeniem wydzielinami z jamy ustnej pacjenta oraz krwią. Konstrukcja okularów powinna zabezpieczać oczy przed przedostawaniem się czynników szkodliwych nie tylko z przodu, ale również z boków, z góry i z dołu.
Ręce należy chronić rękawicami wykonanymi z bardzo dobrej jakości, atestowanych materiałów. Osoby uczulone na lateks lub na talk dodawany do rękawic, mogą skorzystać z produktów hypoalergicznych. Rękawice uszkodzone, rozdarte lub przekłute oraz silnie zabrudzone wydzielinami z ciała pacjenta należy niezwłocznie wymienić na nowe.
Szczególną uwagę na ochronę dłoni należy zwrócić w sytuacji, kiedy leczenie przeprowadza się u pacjenta będącego nosicielem HIV, HBV lub HCV.
Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, by dłońmi odzianymi w rękawice ochronne nie dotykać przedmiotów innych, niżeli te, z którymi ma się do czynienia podczas wykonywania zabiegu leczniczego. Jeśli chce się np. odebrać telefon, należy zabezpieczyć przed zabrudzeniem właściwe rękawice ochronne drugą parą rękawic.
Do ochrony ciała stosuje się ubiór ochronny: fartuchy, uniformy; zalecane, by były wykonane z materiałów, które można prać i czyścić w temperaturze co najmniej 65 stopni Celsjusza.
Stopy chroni się obuwiem wykonanym z surowców dobrej jakości, zapewniającym również osłonę palców przez urazami.
Źródło: www. oil. org