Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

Ewa Ostasiewicz, Maria Balunowska, Anna Kierklo
Praca recenzowana
Z Zakładu Propedeutyki Stomatologii Akademii Medycznej w Białymstoku Kierownik: dr hab. n. med. Anna Kierklo Z Zakładu Stomatologii Zachowawczej Akademii Medycznej w Białymstoku Kierownik: prof. dr hab. Wanda Stokowska.
Streszczenie
Liczba pacjentów zgłaszających się do leczenia z objawami uogólnionego starcia patologicznego zębów wzrasta. Różne oczekiwania pacjentów, a najczęściej bariera finansowa, zmuszają lekarzy dentystów do szukania rozwiązań, które są do przyjęcia przez pacjenta, a jednocześnie sprawdzają się pod względem funkcjonalnym. Na przykładzie wybranego przypadku w pracy przedstawiono metodę odbudowy tkanek twardych zębów z wykorzystaniem materiałów kompozytowych.
Do chorób o znaczeniu społecznym, którymi zajmuje się współczesna stomatologia, takich jak próchnica i choroby przyzębia, należą też obserwowane coraz częściej zaburzenia czynnościowe narządu żucia (1). Postęp cywilizacji, ciągły pośpiech w codziennym życiu, a co za tym idzie zwiększone narażenie na stres, sprzyjają rozwojowi parafunkcji.
Parafunkcje są utrwalonymi nawykami ruchowymi narządu żucia, jakościowo i ilościowo odbiegającymi od wzoru fizjologicznego, które z czasem prowadzą do powstania dysfunkcji (2, 3, 4). Jednym z objawów dysfunkcji jest starcie patologiczne zębów (abrasio dentium pathologica), które może występować niezależnie od wieku (5). Należy je różnicować ze starciem fizjologicznym (abrasio dentium physiologica), w wyniku którego następuje równomierne obniżenie wysokości zwarciowej wszystkich zębów. Ten typ ścierania zapewnia równowagę w układzie stomatognatycznym.