Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzMagazyn Stomatologiczny

Zastosowanie materiału kompozytowego w leczeniu starcia patologicznego zębów - opis przypadku
 

 

 

 

 

 

Zastosowanie materiału kompozytowego w leczeniu starcia patologicznego zębów
Opis przypadku
Ewa Ostasiewicz, Maria Balunowska, Anna Kierklo 
Praca recenzowana

Z Zakładu Propedeutyki Stomatologii Akademii Medycznej w Białymstoku Kierownik: dr hab. n. med. Anna Kierklo Z Zakładu Stomatologii Zachowawczej Akademii Medycznej w Białymstoku Kierownik: prof. dr hab. Wanda Stokowska.Streszczenie

Liczba pacjentów zgłaszających się do leczenia z objawami uogólnionego starcia patologicznego zębów wzrasta. Różne oczekiwania pacjentów, a najczęściej bariera finansowa, zmuszają lekarzy dentystów do szukania rozwiązań, które są do przyjęcia przez pacjenta, a jednocześnie sprawdzają się pod względem funkcjonalnym. Na przykładzie wybranego przypadku w pracy przedstawiono metodę odbudowy tkanek twardych zębów z wykorzystaniem materiałów kompozytowych.Do chorób o znaczeniu społecznym, którymi zajmuje się współczesna stomatologia, takich jak próchnica i choroby przyzębia, należą też obserwowane coraz częściej zaburzenia czynnościowe narządu żucia (1). Postęp cywilizacji, ciągły pośpiech w codziennym życiu, a co za tym idzie zwiększone narażenie na stres, sprzyjają rozwojowi parafunkcji.

Parafunkcje są utrwalonymi nawykami ruchowymi narządu żucia, jakościowo i ilościowo odbiegającymi od wzoru fizjologicznego, które z czasem prowadzą do powstania dysfunkcji (2, 3, 4). Jednym z objawów dysfunkcji jest starcie patologiczne zębów (abrasio dentium pathologica), które może występować niezależnie od wieku (5). Należy je różnicować ze starciem fizjologicznym (abrasio dentium physiologica), w wyniku którego następuje równomierne obniżenie wysokości zwarciowej wszystkich zębów. Ten typ ścierania zapewnia równowagę w układzie stomatognatycznym.

 

Zobacz pełną treść artykułu
 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS