Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualnościRada i Izba Lekarska, samorząd

Dlaczego homeopatia znalazła się na cenzurowanym?
 • 24-09-2008
 

Niedawno pisaliśmy o oświadczeniu wydanym przez Naczelną Radę Lekarską w sprawie stosowania oraz promowania leczenia homeopatycznego. Dziś o tym, dlaczego homeopatia znalazła się na cenzurowanym.

 1. Nie ma doświadczalnych dowodów na skuteczność leczenia „podobnego podobnym” (homeo znaczy podobne).
 2. Działanie środków leczniczych, które występują w silnych rozcieńczeniach, tzw. „dawkach symbolicznych”, jest praktycznie żadne i nie ma dowodów na to, że z ich pomocą udaje się pobudzić organizm do walki z chorobą.
 3. Założenia homeopatii są sprzeczne ze współczesną wiedzą z zakresu patofizjologii i patogenezy.
 4. Twierdzenie, że u każdego pacjenta ta sama choroba może przebiegać inaczej, uniemożliwia obiektywną ocenę wyników leczenia homeopatycznego i przeprowadzenie badań kontrolowanych o wpływie danej substancji na chorobę. Nie ma też wyników badań, które potwierdzałyby wyższą skuteczność leczenia homeopatycznego ponad efekt wywołany podaniem placebo.
 5. Tłumaczenie mechanizmu działania leków homeopatycznych jest sprzeczne ze współczesną wiedzą z zakresu chemii, farmakologii i immunologii i z empirycznie udowodnionymi korelacjami: efekt leczniczy – dawka leku.
 6. Nie jest możliwym z punktu widzenia zasad chemii i fizjologii, by lek dopiero po uzyskaniu rozcieńczenia „symbolicznego” nabywał właściwości leczniczych i pobudzał organizm do walki z chorobą.
 7. Na podstawie współczesnej wiedzy fizyko-chemicznej nie można wyjaśnić, by potencjalizowanie, czyli wstrząsanie leku przed jego użyciem, mogło w jakikolwiek sposób aktywować substancję leczniczą.
 8. Homeopaci nie mogąc wyjaśnić działania leków homeopatycznych znanymi mechanizmami fizyko-chemicznymi, odwołują się do teorii „pamięci” lub „informacji” roztworu nośnego. A tego nie da się w żaden naukowy sposób zweryfikować.
 9. Określanie preparatów homeopatycznych mianem „leki” jest niewłaściwe, ponieważ nie spełniają one standaryzowanych wymagań dotyczących medykamentów i nie ma dowodów na ich skuteczność.
 10. Lekarze i stomatolodzy mają obowiązek stosowania jedynie zweryfikowanych metod i środków leczniczych, o udokumentowanej skuteczności; stosowanie leków homeopatycznych jako środków alternatywnych nie zwalnia ich z odpowiedzialności za zaniechanie leczenia zgodnego ze współczesną wiedzą medyczną. Ze względu na brak jednoznacznych dowodów na skuteczność homeopatii, trudne do udowodnienia byłoby też zastosowanie przez lekarza niewłaściwego leczenia homeopatycznego, w przypadku gdy efekty leczenia byłyby niewystarczające albo nie byłoby ich wcale.

Źródło: „Służba Zdrowia”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS