Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualnościRada i Izba Lekarska, samorząd

Samorząd na rozdrożu
  • 05-06-2008
 

Budowany od wielu lat wspólny samorząd lekarsko – dentystyczny zaczyna się rozpadać. W „Gazecie Lekarskiej” ukazał się osobisty w tonie artykuł pióra Wojciecha Grabe, w którym autor wskazuje na przyczyny tego stanu. Niejasna sytuacja wokół jednolitości stomatologiczno – lekarskiego samorządu powstała pod wpływem rozważań grupy członków, czy środowisko medyczne powinno być skupione w jednym samorządzie, czy też lekarze powinni kroczyć swoją drogą a stomatolodzy swoją.

Autor pisze: „Rozgorzała ostra walka, polemiki i swary o to, czy lekarze i lekarze stomatolodzy mają i czy powinni być nadal razem czy też osobno. Czy współdziałają czy sobie przeszkadzają? Z użyciem różnej argumentacji, różnych prawd i półprawd, uciekając się nawet do manipulacji i zarzutów ocierających się o naruszenie zasad Kodeksu Etyki Lekarskiej.

Niesnaski i negatywne emocje pojawiające się w korporacji na skutek takiego działania są, jak się okazuje, niezrozumiałe dla wielu stomatologów zrzeszonych w samorządzie.

Autor zauważa, że demokracja to świetna rzecz, ale trzeba z niej umieć korzystać. „Najtrudniej zaś jest nauczyć się samoograniczania wtedy, kiedy tak wiele wolno. Także w racjonalnym wyważaniu tego, co jest realne i możliwe, a co jest chciejstwem opartym na fałszywych przesłankach.”

Pojawiające się miedzy zaangażowanymi w dyskusję pojęcie autonomii, w ujęciu samorządu lekarskiego nie oznacza zrzeszenia osób z kilku izb, ale wymaga utworzenia skomplikowanej struktury demokratycznej, która będzie działać na terenie całego kraju i koordynować poczynania poszczególnych oddziałów.

 

W sytuacji trwających prac legislacyjnych nad nowymi regulacjami prawnymi funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce dbałość o równowagę reprezentacji interesów całego środowiska stomatologicznego w naszym samorządzie zawodowym jest jednym z najistotniejszych zadań” - konkluduje twórca tekstu. I dodaje, że jeśli o podziałach mowa, to dobrze byłoby zacząć rozważać kwestię rozdziału działalności typowo samorządowej od zawodowej, a związanej z pracą lekarzy i stomatologów zatrudnionych na kontraktach – jeszcze podpisywanych z NFZ, a w niedalekiej, być może, przyszłości – z jednym z zakładów ubezpieczeniowych, które mogłyby powstać w wyniku transformacji zachodzących w służbie zdrowia.

 

Źródło: „Gazeta Lekarska”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS