Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 07-01-2022
Etyka to zbiór zasad moralnych, które wpływają na zachowanie człowieka. Za początki historii etyki można uznać piąty wiek przed naszą erą, kiedy zasady etyczne zaczął głosić Sokrates. Arystoteles wprowadził tak zwaną Teorię Cnoty, w której postępowanie etyczne umieścił w kategoriach właściwego funkcjonowania i przestrzegania tego, co odnosi się do pełnego i szczęśliwego życia. Uważał on, że jeżeli ktoś jest cnotliwy, to z natury swej będzie wiedział, co znaczy być etycznym.
Polskich lekarzy dentystów obowiązuje Kodeks Etyki Lekarzy Dentystów wykonujących zawód w Unii Europejskiej przyjęty przez Walne Zgromadzenie Rady Europejskich Lekarzy Dentystów w 2017 r. Na świecie obowiązują różne kodeksy etyczne dla stomatologów, ale wszystkie zawierają regulacje, z których wynika, że pacjenci muszą być szanowani i traktowani jak jednostki. Powinni także mieć zapewnioną pełną i dokładną diagnozę stanu jamy ustnej, a problemy zdrowotne muszą być jasno sprecyzowane i wyjaśnione.
Część dentystów, pomimo jasno sprecyzowanych zasad etycznych, których powinni przestrzegać, staje w obliczu dylematu etycznego. Są to trudne sytuacje, ale umożliwiają weryfikację i szlifowanie cnoty moralności.