Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 13-10-2021
Stres może być czynnikiem bardzo silnie i negatywnie wpływającym na zdrowie jamy ustnej, a przewlekły stres może być powodem bruksizmu i jego negatywnych konsekwencji dla zdrowia tego obszaru – łącznie z rozchwianiem i pękaniem zębów. Jest również przyczyną symptomów pojawiających się poza jamą ustną. Nadmierne zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami może powodować bóle w stawie skroniowo-żuchwowym, bóle głowy, uszu, a nawet oczu.
W sierpniu tego roku doniesiono o powszechnym zjawisku obserwowanym u zwierząt z rzędu naczelnych, które jednoznacznie potwierdza mniej znany nauce, ale bardzo negatywny wpływ stresu na zęby. Otóż stres powoduje powstanie widocznych, trwałych linii na zębach. Uważa się, że proces ten zachodzi, kiedy organizm kieruje niezbędne składniki odżywcze z zębów do innych obszarów.
Do tej pory badania linii stresu na zębach przeprowadzono jedynie u mandryli – gatunku małp z Gabonu, ale naukowcy uważają, że ten konkretny objaw może występować również u innych zwierząt, a także u ludzi.