Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 29-09-2021
Przypadki nabytego zespołu niedoboru odporności (AIDS), będące wynikiem zakażenia wirusem HIV, po raz pierwszy zostały opisane we wczesnych latach 80. XX w. Dziś wiadomo, że pacjenci zakażeni tym wirusem są bardziej narażeni na zakażenia oportunistyczne i nowotwory związane z immunosupresją wywołaną przez spadek liczby limfocytów. Terapia antyretrowirusowa przyniosła wydłużenie średniej długości życia i poprawiła jakość życia pacjentów z HIV, jednak dostęp do usług stomatologicznych nadal jest jednym z wielu ograniczeń, z którymi osoby te muszą się zmagać.
Brazylia w 2018 roku zajmowała 84 miejsce w skali globalnej pod względem śmiertelności z powodu zakażenia wirusem HIV. Dentyści z tego kraju są jednak pozytywnie nastawieni do leczenia pacjentów zakażonych w tym wirusem. Tak wynika z badania, którego wyniki opublikowano w połowie lipca tego roku. Stomatolodzy potwierdzili, że są przygotowani do leczenia pacjentów zakażonych wirusem HIV i nie lękają się podejmowania interwencji stomatologicznej u takich pacjentów.
Autorzy badania podkreślają, że tak pozytywne nastawienie dentystów do leczenia pacjentów zakażonych wirusem HIV to wynik ustawicznego kształcenia tych specjalistów w tym zakresie.