Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 25-11-2020
18 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Na stronie antybiotyki.edu.pl można co roku – zaczynając od 2008 r. – prześledzić sprawozdania z realizacji w Polsce kampanii Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Obecnie akcja organizowana jest w ramach Programu Profilaktyki Zdrowotnej Ministra Zdrowia Narodowy Program Ochrony Antybiotyków na lata 2016-2020.
Pomimo że informacje o tym, iż antybiotyki to leki, które stosowane powinny być jedynie ze szczególnych wskazań medycznych, są powszechnie dostępne, nadal przepisuje się je i stosuje szerokim gestem. Szacuje się, że około 10% wszystkich recept na antybiotyki wiąże się z infekcjami zębów. Przy czym nie zawsze ich wystawianie jest zasadne. Wskazania do stosowania antybiotyków w stomatologii są specyficzne i ograniczone do określonych sytuacji. Nadal jednak czytamy w doniesieniach naukowych, że to stomatologia jest dziedziną, w której najczęściej i niepotrzebnie przepisuje się leki przeciwdrobnoustrojowe z tej grupy.
Z czasem niewłaściwe stosowanie antybiotyków prowadzi do zwiększonych kosztów leczenia, wzrostu ryzyka wystąpienia działań niepożądanych związanych ze stosowaniem antybiotyków (szczególnie w korelacji z innymi lekami), a co najistotniejsze – służy rozwojowi i propagacji oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe. Stąd też coraz częściej słyszymy o zakażeniach powodowanych przez super oporne bakterie i – niejednokrotnie – o bezsilności medycyny wobec zwalczania takich zakażeń.