Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 17-09-2020
Z badania przeprowadzonego przez European Association for the Study of Obesity wynika, że osoby z otyłością – dłużej niż wynosi średnia krajowa – zwlekają z omówieniem swoich problemów zdrowotnych z lekarzem. Wskutek tego częściej są narażone na rozwój chorób związanych z otyłością, takich jak obturacyjny bezdech senny, cukrzyca typu 2 czy nowotwór. Dzieje się tak, ponieważ wielu otyłych pacjentów uważa, iż lekarz czyni ich odpowiedzialnymi za to, że nie dążą do utraty masy ciała.
Jaki ma to związek ze zdrowiem jamy ustnej?
Otóż wszystkie wymienione choroby, do których przyczynia się otyłość, dają konsekwencje w postaci pogorszenia się zdrowia jamy ustnej. Ponadto, w przypadku niektórych schorzeń to właśnie jama ustna jest pierwszym obszarem, w którym mogą ujawniać się symptomy chorób towarzyszących otyłości, na przykład cukrzycy typu 2. Jeśli więc pacjent zrazi się do lekarza jego niedowierzającym podejściem do starań o zmniejszenie masy ciała, będzie miał też obiekcje, aby odbyć wizytę u dentysty. I może dojść do przeoczenia wczesnych objawów cukrzycy, które stomatolog zauważyłby podczas spotkania z pacjentem.
Naukowcy uważają, że narracja dotycząca otyłości musi być zmieniona – szczególnie w Wielkiej Brytanii, ponieważ tam właśnie wielu pracowników służby zdrowia nie docenia wpływu otyłości na zdrowie, a niewielu wie, że ich pacjenci naprawdę mają motywację do utraty masy ciała.