Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 08-08-2012
Stomatolog i technik dentystyczny pracujący z ludźmi lub weterynarz specjalizujący się w stomatologii zwierzęcej narażeni są na kontakt z zakaźnymi czynnikami biologicznymi. Zagrożenie zakażeniem patogennymi czynnikami biologicznymi istnieje w każdym zawodzie, którego przedstawiciele mają w swojej pracy kontakt z tkankami, krwią i wydzielinami ciała. W stomatologii do takiego kontaktu może dochodzić praktycznie podczas każdej wizyty i podczas wykonywania każdego zabiegu dentystycznego. Czynniki biologiczne mogą wywołać zakażenie oraz rozwój chorób zawodowych. U osób związanych ze stomatologią istnieje ryzyko wystąpienia zakażenia przez wirusy pochodzenia ludzkiego albo przez wirusy odzwierzęce – na kontakt z tymi drugimi narażeni są głównie pracownicy służb weterynaryjnych.
Wśród wirusów pochodzenia ludzkiego, które stanowią podstawowe zagrożenie epidemiologiczne, wymieniane są:
-
Wirusy zapalenia wątroby, szczególnie typu B, C, D, G – przenoszone są najczęściej przez krew, ale także przez surowicę i inne płyny ustrojowe; wykazują znaczną odporność na czynniki fizyczne i chemiczne. WZW to obecnie najczęstsza na świecie choroba personelu medycznego (najwięcej zakażeń notuje się szczególnie wśród pielęgniarek do 40-go roku życia), w Polsce ustępuje częstości występowania jedynie boreliozie. Nadzieję na zmniejszenie liczby zakażeń HBV budzą szczepionki; przeciw HCV nie ma na razie skutecznej metody zapobiegającej zakażeniu. Konsekwencją zakażenia HBV mogą być pierwotny rak i marskość wątroby.
-
Wirus HIV – śmiertelnie niebezpieczny wirus wywołujący chorobę AIDS , który na szczęście jest wrażliwy na czynniki fizyczne i chemiczne, dzięki czemu w środowisku zewnętrznym ginie szybko. Ryzyko zakażenia wirusem HIV na skutek zadraśnięcia skóry igłą medyczną jest oceniane wielokrotnie niżej niż w przypadku ryzyka zakażenia wirusem wywołującym WZW i szacowane na 0,3 proc. (w przypadku HBV wynosi ono 6-30 proc., a dla HCV – 1,8 proc.).
-
Wirus SARS, czyli przenoszony drogą kropelkową czynnik wywołujący zespół ostrej niewydolności oddechowej – odkryty 10 lat temu w południowo-wschodniej Azji i przywleczony do innych krajów świata. Na kontakt z tym wirusem są w szczególności narażeni pracownicy służby zdrowia związani ze stomatologią.
-
Wirus grypy – wysoce zakaźny czynnik, stanowiący poważne zagrożenie epidemiologiczne. Zapobieganie rozprzestrzeniania epidemii grypy i ochronę przed zachorowaniem stanowią szczepienia ochronne, które zalecane są każdemu pracownikowi służb medycznych.
Źródło: „Przyjaciel przy Pracy”