Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 12-03-2025
Strach przed dentystą u dzieci to jeden z najpoważniejszych problemów notowanych w gabinetach stomatologicznych. Istnieją różne sposoby na zmniejszenie lęku przed dentystą, dzięki którym dzieci chętnie będą przychodzić na wizyty kontrolne, co z kolei przełoży się korzystnie na zdrowie zębów młodego pokolenia. Do metod tych należy m.in. odwracanie uwagi.
Badacze z Tajlandii postanowili ocenić, czy muzyka i aromatoterapia – dość często stosowane w gabinetach dla dorosłych pacjentów w celu obniżania ich lęku przed dentystą – sprawdzą się również w przypadku dzieci w wieku 10-12 lat. W tym celu młodocianych uczestników badania przydzielono do czterech grup: kontrolnej, eksperymentalnej, która otrzymała muzykoterapię, eksperymentalnej z aromatoterapią i eksperymentalnej z muzykoterapią połączoną z aromatoterapią.
Okazało się, że dzieci z grupy kontrolnej miały przyspieszone tętno podczas spotkania ze stomatologiem, natomiast najlepiej łagodzony strach przed dentystą był w grupie przyjmującej aromatoterapię i muzykoterapię. W grupie tylko muzykoterapeutycznej odnotowano zmniejszenie lęku przed dentystą oraz niższe wartości skurczowego ciśnienia krwi, a w grupie z aromatoterapią wykazano zwiększone nasycenie tkanek tlenem. W grupie otrzymującej muzykoterapię i aromatoterapię odnotowano zarówno zmniejszenie strachu przed dentystą, jak i lepsze wysycenie tlenem oraz niższe wartości ciśnienia skurczowego.