Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 25-02-2020
Aparaty ortodontyczne wykorzystywane w leczeniu wad zgryzu działają dzięki siłom, które wymuszają ruch zębów. Siły te doprowadzają do aktywacji zarówno osteoklastów, jak i osteoblastów. Osteoklasty niszczą komórki kości znajdujące się w strefie nacisku, natomiast osteoblasty stymulują wzrost tkanki za przesuwanym zębem.
Ortodonta może wspomagać mechaniczne wymuszanie ruchu zębów falami elektromagnetycznymi – statycznymi bądź pulsacyjnymi. Wykorzystuje się je w medycynie i stomatologii z uwagi na ich właściwości zmieniające przepuszczalność błony komórkowej. Znajdują zastosowanie jako element wspomagający aktywną terapię czy jako niezależna procedura.
Istnieje wiele badań, dzięki którym wiemy, że stosowanie fal elektromagnetycznych przynosi wymierną korzyść w leczeniu ortodontycznym, ponieważ stymulują one osteoblasty do namnażania i różnicowania, regulują metabolizm wapnia – co można praktycznie wykorzystać w leczeniu złamań kości, przy martwicy kości, w osteoporozie, a także prowadzi do powstania napięcia komórkowego, które jest podobne do siły powstającej podczas wymuszania ruchu zębów w leczeniu ortodontycznym tradycyjnie, czyli drogą mechaniczną.