Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 30-03-2017
29 marca 2017 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowisko w sprawie postępowań dotyczących zawarcia nowych umów o udzielanie świadczeń stomatologicznych: „(...) kryteria wskazane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w brzmieniu nadanym przez rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 marca 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w zakresie świadczeń stomatologicznych, są określone niewłaściwie i jako takie nie powinny stanowić podstawy przeprowadzania przez NFZ postępowań konkursowych”.
Prezydium zwróciło uwagę na niezgodność kryteriów wyboru ofert w rodzaju leczenie stomatologiczne określonych w załączniku do ww. rozporządzenia Ministra Zdrowia z wymogami ustawowymi zawartymi w dziale VI ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w szczególności:
-
z art.148 ust.3 ustawy poprzez określenie kryteriów wyboru ofert niezgodnie z delegacją ustawową – ponieważ część kryteriów określonych w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia nie pozwala na ocenę jakości, ciągłości czy kompleksowości, co może naruszać prawidłowy przebieg porównywania ofert w toku postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej;
-
z art. 134, art. 139 ust.9 i art.140 ustawy nakazującymi równe traktowanie oferentów – ponieważ określone w załączniku do rozporządzenia kryteria wyboru ofert preferują duże podmioty (punktowanie ilości wykonywanych procedur, praca w dni wolne, świadczenie usług z kilku zakresów), co w konsekwencji, czyni niemożliwym dotrzymanie przez NFZ obowiązku równego traktowania oferentów.
Prezydium zwróciło także uwagę na nieuwzględnienie w rozporządzeniu istotnych problemów opieki stomatologicznej, w tym zwłaszcza kwestii systemowej opieki nad dziećmi i osobami niepełnosprawnymi. W oparciu o powyższe Prezydium NRL wniosło o wstrzymanie ogłaszania postępowań w sprawie zawarcia umów ze świadczeniodawcami w rodzaju leczenie stomatologiczne.
Źródło: NIL