Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 29-02-2016
W połowie stycznia tego roku w życie weszły akty prawne, dzięki którym zwiększy się bezpieczeństwo dla korzystających z usług oferowanych przez osoby wykonujące zawód regulowany:
-
15 stycznia 2016 roku weszła w życie ustawa o zintegrowanym systemie kwalifikacji, której zadaniem jest ułatwić pracodawcom ocenę wiedzy i umiejętności nabytych przez kandydatów do pracy na różnego rodzaju kursach i szkoleniach, oraz wartości certyfikatów, które przedstawiają przyszli pracownicy. Aby można było łatwiej porównywać dyplomy czy zaświadczenia zdobyte w różnych krajach UE, pracodawcy mogą korzystać także z Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK), odnoszącej się do ramy europejskiej, która przypisuje kwalifikacjom odpowiedni poziom.
-
18 stycznia 2016 roku zaczęła obowiązywać nowa ustawa o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, na mocy której każdy kraj w zjednoczonej Europie ma przesyłać informacje o osobach, które straciły uprawnienia do wykonywania zawodu lub posługują się sfałszowanym dyplomem. To umożliwi stworzenie listy pseudospecjalistów.
Na razie system potwierdzania kwalifikacji działa w powijakach. Z założenia ma pomóc, ale już pojawiają się głosy, że może zadziałać odwrotnie: ponieważ uruchomi się biurokratyczna maszyna potwierdzania każdej posiadanej kwalifikacji.
Na liście zawodów objętych mechanizmem ostrzegania znajdują się m.in. lekarz, lekarz dentysta, technik dentystyczny, higienistka stomatologiczna i asystentka stomatologiczna.
- Aby nie powstały wątpliwości, których zawodów regulowanych dotyczy obowiązek przekazywania powiadomień, a tym samym, które właściwe organy są zobowiązane do ich przekazywania innym państwom członkowskim, zostało wprowadzone upoważnienie dla prezesa Rady Ministrów do określenia listy tych profesji w drodze rozporządzenia – wyjaśnia resort nauki.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”