Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez

- 08-09-2015
Podniesienie jakości kształcenia studentów i zapewnienie większego bezpieczeństwa pacjentom – takie cele przyświecają resortowi zdrowia, który postanowił przeznaczyć pieniądze pochodzące z dotacji unijnych między innymi na doposażenie centrów symulacji medycznej, w tym – zainwestować w fantomy. Zainteresowanie uczelni medycznych dofinansowaniem jest zrozumiałe, ponieważ koszty utrzymania fantomów w gotowości do użycia, przeglądy i naprawy pochłaniają spore kwoty – i to właśnie wydatki na ten cel są jednym z poważnych obciążeń uniwersyteckich centrów symulacji.
Uczelnie mają czas do listopada, aby złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania na doposażenie. W konkursie mogą jednak startować jedynie te placówki, które kształcą studentów przynajmniej od 2012 r., a zrealizowana z funduszy inwestycja musi działać przynajmniej przez 5 lat.
Eksperci twierdzą, że nauka umiejętności praktycznych to rzecz bezcenna dla początkującego lekarza i stomatologa – szczególnie teraz, kiedy zlikwidowane zostały staże podyplomowe. Studenci, którzy eksperymentować będą na fantomach, kiedy zaczną już pracę z prawdziwymi pacjentami, będą postępować pewnej, a samym pacjentom oszczędzone zostaną nieprzyjemności natury fizycznej i psychicznej wynikające z braku umiejętności młodego medyka.
Ministerstwo Zdrowia ma do rozdania do 2020 r. 12 mld zł.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”