Dziecko
Ankieta

- 09-06-2008
Zawiązki zębów mlecznych pojawiają się już w pierwszym miesiącu ciąży, a zębów stałych – ok. czwartego miesiąca ciąży. Dlatego o zęby dziecka trzeba zadbać podczas rozwoju płodu. Kiedy malec przyjdzie na świat, dobrze jest stosować zasadę, że „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, i dbałości o higienę i zdrowie zębów uczyć już od najwcześniejszych lat. Chore zęby małych dzieci (próchnicę ma ok. 90% 6- latków) to zazwyczaj wynik zaniedbań popełnionych przez rodziców.
Co zrobić, by dziecięce zęby były jak najzdrowsze?
-
Unikaj słodyczy! Cukier to wróg numer jeden dla zdrowia zębów i krzepi jedynie bakterie próchnicy a nie naszą kondycję.
-
Naucz dziecko, by minimum dwa razy dziennie myło ząbki, a najlepiej robiło to po każdym posiłku. Jeśli nie ma możliwości wyszczotkowania zębów po posiłku, niech dziecko kilkakrotnie przepłucze usta czystą wodą.
-
Bezzębnym maluchom przemywaj usta po piciu lub jedzeniu. Rób to palcem owiniętym czystą szmatką albo gazą i zmoczoną przegotowaną wodą lub naparem z rumianku.
-
Do picia podawaj dzieciom czystą wodę lub niesłodzone herbaty.
-
Nie pozwalaj dziecku zasypiać z butelką w buzi – w krótkim czasie pojawi się próchnica butelkowa, a białe do tej pory ząbki otoczy ciemna, nieestetyczna obwódka zmian chorobowych.
-
Prowadź malucha do dentysty – pierwszą wizytę zaplanuj, kiedy dziecko skończy rok. Odtąd regularnie co pół roku odwiedzaj stomatologa – dziecko się przyzwyczai do kontrolowania stanu zębów.
-
Nie zaniedbuj pojawiających się plam próchniczych – im szybciej dentysta się z nimi rozprawi, tym mniej strachu naje się malec. Wypełniaj ubytki – również w zębach mlecznych. Zaniedbane mleczaki to wstęp do próchnicy zębów stałych. Braki po utraconych w urazie mleczakach pokaż stomatologowi – zaleci stosowanie tzw. zachowywacza przestrzeni i pozostałe zęby nie będą się rozsuwać.
-
Zaprowadź kilkulatka do ortodonty – tylko specjalista jest w stanie określić, czy malec ma całkiem zdrowy zgryz.
-
Pamiętaj o okresowej fluoryzacji – podawaj dodatkowe dawki fluoru tylko po konsultacji ze stomatologiem.
-
Jak najczęściej podawaj do schrupania marchewkę czy twarde jabłko – idealnie masują dziąsła i wzmacniają aparat żujący.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”