Dziecko
Ankieta
- 27-05-2008
Rodzice, ucząc dzieci prawideł higieny jamy ustnej i metod szczotkowania, nawołując o staranność i systematyczność czyszczenia zębów, często zapominają wpoić swoim pociechom zasady troski o niezbędnik do mycia zębów, czyli o kubek na wodę do płukania buzi oraz o szczoteczkę do zębów. To wielki błąd, ponieważ od czystości i jakości tych dwóch przedmiotów w głównej mierze zależy zdrowie zębów i całego wnętrza jamy ustnej.
Oto złote zasady, o których nie można zapominać, chcąc utrzymać należytą higienę niezbędnika do mycia zębów:
-
Każdy z domowników powinien mieć indywidualny kubek do płukania oraz szczoteczkę do mycia zębów.
-
Jeśli szczoteczki trzymane są w jednym kubku, powinien mieć on nakładkę z otworami na szczoteczki. Dzięki temu poszczególne szczoteczki nie stykają się ze sobą i mikroorganizmy nie ulegają przeniesieniu. Nakładka na kubek powinna być zdejmowalna, by można było co jakiś czas umyć wnętrze naczynia.
-
Szczoteczki do zębów trzymamy zawsze główkami skierowanymi ku górze. Dzięki temu włosie łatwo wysycha i nie styka się z wilgocią, która gromadzi się na dnie kubka.
-
Kubki powinny być co jakiś czas myte, a w razie potrzeby wyparzane (np. kiedy jeden z domowników chorował). Przy myciu nie należy zapominać o wyszorowaniu zewnętrznej strony kubka. Szczególną uwagę należy zwrócić na dno naczynia – tam gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń; jest to też idealna kryjówka dla mikroorganizmów.
-
Po chorobie warto wyparzyć szczoteczkę, by zabić ewentualne pozostałości zarazków.
-
Szczoteczka i kubek powinny być dokładnie wypłukane po każdym użyciu. Z włosia szczoteczki trzeba usunąć najdrobniejsze nawet zanieczyszczenia – inaczej przy następnym myciu trafią znów do ust; tym razem „wzbogacone” o namnożoną mikroflorę. Szczoteczki najlepiej płukać silnym strumieniem ciepłej lub gorącej wody. Pozostałe zanieczyszczenia należy usunąć pod bieżącą wodą, przesuwając palcem po włosiu – tam i z powrotem, aż do skutku.
-
Popękane kubki należy wymienić – w szczelinach gromadzi się brud i zarazki.
-
Szczoteczki należy wymieniać średnio co 3 miesiące; dzieciom niekiedy częściej, ponieważ milusińscy często gryzą główki szczotek, deformując przy tym włosie, albo zbyt silnie szorują zęby, przez co włos ulega szybkiemu zużyciu.
Źródło: Opracowanie własne