Dziecko
Ankieta

- 05-11-2012
Bakterie zasiedlają jamę ustną od pierwszych chwil życia człowieka. Jak do tej pory nie rozstrzygnięto ostatecznie czy większy wpływ na to, jak kształtuje się mikroflora jamy ustnej człowieka, ma środowisko czy też czynniki genetyczne. Jednak wyniki najnowszych badań wskazują, że to jednak wpływy środowiskowe mają decydujące znaczenie na kształtowanie się mikrobiomu jamy ustnej. Informacje o badaniu, które doprowadziło uczonych do takiego wniosku, ukazały się w najnowszym wydaniu czasopisma „Genome Research”. Badacze wykonali sekwencjonowanie DNA mikroorganizmów żyjących w ślinie bliźniąt, a następnie poddali analizie otrzymane wyniki. Okazało się, że mikroflora pochodząca ze śliny bliźniąt jednojajowych i przebywających w takim samym środowisku nie była bardziej podobna niżeli w przypadku porównania mikroflory ze śliny bliźniąt dwujajowych. Zatem genetyczne pokrewieństwo i podobieństwo nie jest czynnikiem decydującym o tym, jakie bakterie zasiedlą jamę ustną. Badacze zauważyli też, że silny wpływ na skład mikroflory ma okres dojrzewania – co sugeruje, że na zmiany te może mieć wpływ inny sposób zachowania dorastającego człowieka lub sam proces dojrzewania.
Z eksperymentu dowiedzieliśmy się też o jeszcze jednym fakcie: u wszystkich ludzi w jamie ustnej istnieje mikroflora wspólna. I chociaż istnieją różnice pomiędzy składem mikrobiomu zasiedlającego ludzkie jamy ustne, można wyróżnić zasadniczą społeczność bakterii, która jest obecna w ślinie każdego z nas.
Pozyskane informacje o podobieństwach i różnicach w składzie mikroflory jamy ustnej umożliwią przeprowadzenie badań na temat wpływu konkretnych czynników środowiskowych na drobnoustroje żyjące w ludzkiej ślinie.
Źródło: Medical News Today