Dziecko
Ankieta
- 12-05-2025
Hipomineralizacja trzonowcowo-siekaczowa (MIH) spowodowana jest zaburzeniem mineralizacji szkliwa i dotyczy przede wszystkim pierwszych zębów stałych trzonowych, z możliwością rozszerzenia na stałe siekacze. Obszary hipomineralizowane są porowate i objawiają się jako dobrze wyodrębnione nieprzezroczyste plamy o odcieniu od białego, poprzez żółty do brązowawego.
Szkliwo w obszarach o niewystarczającej mineralizacji może się rozpadać. Skutkiem tego dzieci, których zęby dotknięte są hipomineralizacją, często odczuwają ból i nadwrażliwość zębów, szczególnie podczas jedzenia, szczotkowania i kontaktu jamy ustnej z zimnym powietrzem czy z zimnymi pokarmami, napojami. Z uwagi na to, że MIH znacznie obniża jakość życia, dotknięte nią dziecko u stomatologa powinno bywać regularnie.
Z badań wynika, że nadwrażliwość zębów jest istotnym problemem u dzieci dotkniętych MIH – doświadcza jej ponad 1/3 tej grupy. Przyczyna nadwrażliwości zębów dotkniętych hipomineralizacją nadal nie jest w pełni poznana, ale istnieje teoria, że występująca wówczas wysoka porowatość szkliwa ułatwia bakteriom przenikanie do kanalików zębinowych, co prowadzi do zapalenia miaz