Dziecko
Ankieta
- 24-02-2025
Dziecko u stomatologa może korzystać coraz częściej z innowacyjnych rozwiązań – nie tylko dotyczących leczenia chorych zębów, ale także likwidujących ból: zębów bądź tkanek miękkich. Jednym z mniej znanych podejść pozostaje fotobiomodulacja. Nazywa się ją również terapią laserową niskiego poziomu intensywności, ponieważ polega ona na użyciu nietermicznego światła do stymulowania procesów biologicznych i regeneracyjnych w tkankach.
Fotobiomodulacja została odkryta pod koniec lat 60. XX wieku; w ciągu kilku dekad badań potwierdzono, że nietermiczne światło laserowe bardzo dobrze stymuluje procesy naprawcze w tkankach, a także zmniejsza stan zapalny i łagodzi ból. W fotobiomodulacji zazwyczaj wykorzystuje się światło w zakresie podczerwieni. Jest ono pochłaniane przez jeden z enzymów, który działa w mitochondriach, co z kolei korzystnie wpływa na wytwarzanie ATP i przekłada się na lepsze funkcjonowanie tkanek.
Dziecko u stomatologa może z fotobiomodulacji skorzystać w ramach leczenia zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, bóli, a także podczas interwencji ortodontycznej czy endodontycznej.
Ze względu na bezpieczny, nieinwazyjny charakter fotobiomodulacja stanowi cenne uzupełnienie tradycyjnych metod leczenia w stomatologii dziecięcej.