Dziecko
Ankieta
Irygatory to znane od kilku dziesięcioleci, lecz wciąż jeszcze niedoceniane, choć bardzo skuteczne urządzenia wspomagające starania o usuwanie czynników wywołujących m.in. choroby przyzębia. Irygacje mogą być wykonywane w domu za pomocą niewielkich urządzeń lub też w gabinecie stomatologicznym – tu sprzęt jest bardziej profesjonalny, z większymi możliwościami docierania strumienia wody do zakamarków jamy ustnej.
Zasada działania irygatora jest prosta: strumień cieczy (ciągły lub przerywany), który wydostaje się z urządzenia, dociera dzięki swej prędkości i sile do najtrudniej nawet dostępnych zakamarków jamy ustnej, w tym do przestrzeni międyzębowyvh i kieszonek dziąsłowych.
Jeszcze nie tak dawno uważano, że wpływ irygatora ogranicza się do mechanicznego wpływu na dziąsła, polegającego na masowaniu tkanki strumieniem wody. Z czasem badania dowiodły, że silny strumień cieczy wyrzucany z irygatora usuwa również bakterie i zanieczyszczenia znajdujące się w tych zakamarkach jamy ustnej, do których nie dociera szczoteczka.
Higiena jamy ustnej może bardzo skorzystać na przepłukiwaniu silnym strumieniem wody. Dzięki irygacjom odnotowuje się poprawę stanu tkanek przyzębia, zmniejszenie stanów zapalnych oraz redukcję ilości bakterii znajdujących się m.in. w kieszonkach dziąsłowych.
Dzięki nowoczesnym końcówkom irygatory mogą być również używane do oczyszczania języka, jamy ustnej pacjentów noszących aparaty ortodontyczne lub okolic przyzębia u osób poddanych wcześniej zabiegom chirurgicznym.
Źródło: Opracowanie własne