Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoHigiena

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Higiena jamy ustnej podczas leczenia aparatami stałymi
 

 

 

Higiena jamy ustnej u osób noszących aparaty ortodontyczne stałe powinna polegać na konsekwentnym przestrzeganiu zaleceń ortodonty oraz na systematycznym i skrupulatnym oczyszczaniu zębów z nalotu. Wszyscy pacjenci, którzy noszą aparaty stałe, powinni być obejmowani programem profilaktyki próchnicy.

Osadzający się nalot na zębach ma tendencje do gromadzenia się w okolicach zamków i klamer aparatu korygującego zgryz. Z tego powodu konieczne jest szczególnie dokładne oczyszczanie tych miejsc. Zaniedbania w krótkim czasie prowadzą do rozwoju próchnicy w miejscach, w których szkliwo narażone jest na atak nieusuwanych drobnoustrojów bytujących w zakamarkach przy zamkach i klamrach. Przed nałożeniem aparatu warto wykonać lakowanie zębów, które dodatkowo zabezpieczy szkliwo przed bakteriami próchnicy.

 

Dzieci leczone aparatami stałymi powinny czyścić zęby pod kontrolą dorosłych – szczególnie w początkowym okresie noszenia aparatu i szczególnie te młodsze. By szczotkowanie zębów osoby noszącej aparat ortodontyczny było skuteczne, trzeba wykonywać je dobrej jakości szczoteczkami: zwykłymi lub elektrycznymi oraz dodatkowo takimi, które swoim kształtem przystosowane są specjalnie do tego, by oczyszczać nalot z trudno dostępnych zakamarków w okolicach szczelin między zębami.

Dziecku leczonemu aparatem stałym trzeba oprócz szczoteczki standardowej i pęczkowej zakupić:

  • nici dentystyczne - do oczyszczania szczelin między zębami;

  • wykałaczki - do usuwania resztek jedzenia z zakamarków i spomiędzy zębów;

  • preparaty wybarwiające nieusunięty nalot – dzięki nim zyskuje się większą kontrolę nad skutecznością mycia zębów;

  • wodny irygator – do przepłukiwania przestrzeni miedzyzębowych, miejsc kontaktu szkliwa z aparatem i kieszonek dziąsłowych (strumień wodny korzystnie wpływa na pH jamy ustnej oraz skutecznie usuwa zalegające w zakamarkach bakterie i resztki jedzenia nieusunięte podczas szczotkowania).

Źródło: Opracowanie własne

 

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS