Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoChoroby i leczenie

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Pierwotne opryszczkowe zapalenie dziąseł i jamy ustnej wieku rozwojowego – charakterystyka
 

 

 

 

 

 

Choroba ta dotyka najczęściej małe dzieci, lecz nie wcześniej niż po ukończeniu 6. miesiąca życia – prawdopodobnie ma to związek z ochronną rolą przeciwciał otrzymywanych wraz z mlekiem matki. W niektórych przypadkach choroba może przebiegać bezobjawowo, przez co jest niemożliwa do wykrycia.

W przypadku większych grup dzieci, HSV-1 (wirus opryszczki wargowej) występuje epidemicznie.

Do zakażenia dochodzi przy zapaleniu płuc czy przeziębieniu – odporność dziecka wtedy drastyczne spada, przez co patogen łatwo wnika do organizmu. Należy wspomnieć, że droga kropelkowa, jak i bezpośredni kontakt zwiększają ryzyko zachorowania, ponieważ wirus znajduje się w ślinie.

Podczas pierwszego zakażenia charakterystyczne objawy to: podwyższona temperatura ciała, bóle głowy oraz powiększenie węzłów chłonnych. Po 2-3 dniach w obrębie języka, policzków czy warg, pojawiają się żółtawe pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Pękają stosunkowo szybko, pozostawiając nadżerki o różnej wielkości. Cały proces gojenia trwa od 1-2 tygodni. Dodatkowymi objawami mogą być ostry ślinotok oraz biały nalot na języku.

Jeżeli pierwsze zakażenie pokryje się z ząbkowaniem, symptomy takie, jak gorączka czy powiększenie węzłów chłonnych, mogą być mylnie zinterpretowane jako objawy towarzyszące wyrastaniu zębów.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS