Dziecko
Ankieta
Paciorkowce to bakterie o kulistym kształcie, odpowiedzialne za wiele ostrych zakażeń. Warto, aby dziecko u stomatologa lub pediatry pojawiło się zaraz po pojawieniu się zmian.
W zależności od rodzaju drobnoustroju, zmiany w jamie ustnej mogą przybierać różne postaci.
-
Zapalenie jamy ustnej rzekomobłoniczne – najczęściej występuje u noworodków i dzieci we wczesnym okresie dojrzewania. Objawy: pojawienie się małych owrzodzeń z czerwonym rąbkiem zapalnym, pokrytych grubymi, szarymi błonami podobnymi do nalotów. Zapalenie rozpoczyna się na powierzchni łuków podniebiennych i na wędzidełku języka, skąd może rozprzestrzenić się na całą jamę ustną. Zmiany nie powodują przykrego zapachu z ust, natomiast towarzyszy im ślinotok oraz zaburzenia czynności połykania.
-
Zapalenie jamy ustnej liszajowate – występuje u małych dzieci. Zmiany towarzyszące chorobie umiejscawiają się głównie na śluzówce jamy ustnej i policzkach. Występują w postaci drobnych pęcherzyków wypełnionych płynem, które stosunkowo szybko pękają, pozostawiając przebarwienia w postaci krwawiących nadżerek.
-
Zapalenie jamy ustnej paciorkowcowe – występuje w okresie dziecięcym. Objawy charakteryzują się rozlanym zaczerwienionymi obrzękiem błony śluzowej. Towarzyszą temu drobne, punkcikowate nadżerki oraz skłonność do krwawień.