Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikPrawo i Finanse TechnikówPrawo dla techników
Rząd przyjął założenia reformy zdrowia
 

 

 

 

 

12 października rząd przyjął osiem ustaw z zapowiadanego już wcześniej pakietu reformującego polską służbę zdrowia. Nie ma wśród nich aktów, które regulowałyby wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń oraz wdrażających możliwości wyboru funduszu, do którego trafiałaby składka pacjenta. Jak dowiedzieli się dziennikarze gazety „POLSKA The Times”, możliwe że w grudniu dojdzie do uregulowania prawnego kwestii wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń; natomiast nie wiadomo, kiedy miałyby być podjęte działania zmierzające ku regulacji możliwości wyboru funduszu.

Przyjęcie przez rząd pakietu oznacza, że:

  • dzięki znowelizowanym przepisom ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty w szpitalach pojawi się więcej medyków – ustawa zawiera przepisy o likwidacji LEP i stażu podyplomowego; zmiany te wywołują sprzeciw rektorów uczelni medycznych i ekspertów, uważających, że pacjentów będą leczyć gorzej wykształceni lekarze;

  • następuje informatyzacja służby zdrowia – pacjenci będą mogli umawiać się na wizytę przez internet, a szpitale drogą elektroniczną wymieniać dane o pacjentach; ta akurat zmiana nie wzbudza kontrowersji u politycznych przeciwników.

Przed rządem jeszcze debaty na temat wprowadzenia zmian w przepisach o przekształcaniu szpitali w spółki, co miałoby doprowadzić do poprawy ich rentowności i zredukowania zadłużenia placówek, oraz omówienie kwestii związanych z wprowadzeniem urzędowych cen na leki refundowane ze środków publicznych. Szpitale miałyby być przekształcane w spółki nieobowiązkowo, ale samorządy, które tego nie uczynią, przejmowałyby długi lecznic. Jeśli zapadłaby jednak decyzja o przekształceniu, można byłoby liczyć na wsparcie ze strony państwa.

Źródło: „POLSKA The Times”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS