Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna TechnikPrawo i Finanse TechnikówFinanse dla techników
Opodatkowanie usług techników dentystycznych
 

 

 

Jesteśmy spółką prawa handlowego. Zatrudniamy techników dentystycznych. Zajmujemy się wyłącznie wykonywaniem protez dentystycznych na zlecenie lekarzy stomatologów. Czy wykonywane przez nas usługi korzystają ze zwolnienia z VAT? - pytają technicy dentystyczni.

Odpowiedź znajduje się w art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT. Na mocy tego przepisu technik dentystyczny, o ile świadczy usługi w ramach wykonywania wyuczonego zawodu, zyskuje zwolnienie od podatku VAT. Zwolnienie to obejmuje również dostawę protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych.

Jak zauważa „Gazeta Podatkowa”, zwolnienie z podatku VAT ma charakter przedmiotowo – podmiotowy: „Istota podmiotowości sprowadza się do zapewnienia odpowiednich kompetencji osoby (technika dentystycznego) przy świadczeniu usług lub dostawie towarów, w ramach danego podmiotu. Przy czym kompetencje te nie są związane z formą prawną podmiotu dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi”.

Przywoływany wyżej art. 43 ustawy o VAT nie precyzuje, w jakiej formie wykonywanej działalności przysługuje zwolnienie; nie zastrzega też, że zwolnienie przysługuje jedynie wówczas, kiedy technik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Z tego względu zwolnienie określone w art. 43 ustawy o VAT przysługuje niezależnie od formy działalności prowadzonej przez podmiot dokonujący dostawy protez lub wykonujący usługi podlegające zwolnieniu.

Stanowisko powyższe potwierdzone zostało przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 12 stycznia 2010 r., nr ITPP1/443-990/09/JJ. Stanowisko to zwiera również informację, iż podmiot prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki prawa handlowego - o ile z dokumentacji firmowej wynika, iż wykonywanie protez dentystycznych będących przedmiotem dostawy powierzone zostało technikom dentystycznym w ramach wykonywania ich zawodu – również może korzystać ze zwolnienia od VAT.

Źródło: „Gazeta Prawna”


 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS