Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedziećPrawo
Poszanowanie prywatności pacjenta
  • 02-05-2008
 

Personel medyczny, bez względu na zajmowane stanowisko służbowe, ma obowiązek traktować każdego pacjenta godnie, życzliwie i z poszanowaniem jego prywatności. Reguła ta powinna być przestrzegana w każdej placówce służby zdrowia: publicznej, niepublicznej, prywatnej. Prawa pacjenta do zachowania prywatności gwarantują przepisy:

  • ustawy z 30sierpnia 1991 r. o zawodach opieki zdrowotnej;
  • ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

O tym, jaki personel może przebywać w gabinecie razem z pacjentem i lekarzem, decydują warunki przeprowadzenia zabiegu czy udzielanego świadczenia. Przyjmuje się, że podstawowym warunkiem zachowania prywatności pacjenta jest obecność w gabinecie jedynie pacjenta i lekarza.


Istnieją jednak sytuacje, w których niezbędna jest obecność innych pracowników medycznych:

  • jeśli do przeprowadzenia zabiegu konieczna jest obecność dodatkowego personelu medycznego (laborant, pielęgniarka), lekarz nie musi pytać pacjenta o zgodę na ich obecność; i nawet jeśli pacjent sprzeciwiałby się ich obecności, mają oni prawo i obowiązek przebywać w gabinecie, by zabieg został przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi procedurami;
  • jeśli obecność dodatkowego personelu medycznego nie jest konieczna do przeprowadzenia zabiegu – lekarz musi zapytać pacjenta o zgodę na obecność tych osób w gabinecie;

Pacjent ma prawo nie zgodzić się na obecność dodatkowego personelu podczas wykonywania zabiegu i może prosić o zmianę tych osób. Jednak lekarz może, ale nie musi przychylić się do tej prośby. Pacjent może też poprosić o to, by podczas zabiegu towarzyszyły mu inne, dodatkowe osoby – o ile to konieczne.


W klinikach, szpitalach akademii medycznych, placówkach rozwojowo – badawczych i innych jednostkach uprawnionych do kształcenia studentów zawodów medycznych dozwolone jest, by oprócz lekarza i niezbędnego personelu w gabinecie, na sali operacyjnej i podczas wykonywania zabiegów, mogli być obecni studenci. Ich obecność może być związana jedynie z procesem edukacyjnym i jeśli jest konieczna, nie trzeba pytać pacjenta o zgodę.


Źródło: „Gazeta Prawna”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS