Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Stomatolog zaradzi chrapaniu
  • 18-11-2008
 

Ci, którzy mieszkają z osobą, która chrapie, wiedzą jak trudno spać w takim towarzystwie. Sam chrapiący często budzi się niewyspany, przemęczony i z bólem głowy. Te sygnały świadczą, że można podejrzewać syndrom OBS, czyli obturacyjny bezdech senny – wielosekundowe zatrzymanie oddechu podczas snu. Zjawisko to może być niebezpieczne dla życia i nie wolno lekceważyć przyczyny jego powstawania czyli chrapania.

Nieprzyjemne dźwięki powstają, gdy podczas snu dojdzie do zmniejszenia napięcia mięśni gardła. Światło gardła ulega zwężeniu, co powoduje trudności w przepływie powietrza. Jeśli zwiotczałe mięśnie gardła doprowadzą do zmniejszenia lub zamknięcia jego światła, pojawia się OBS. W Polsce na OBS cierpi ok. 4% mężczyzn i 2% kobiet w wieku dojrzałym.


Ze względu na niebezpieczeństwo wystąpienia bezdechu i związanego z nim niedotlenienia mózgu, chrapanie trzeba leczyć. Pomoże w tym m.in. stomatolog, który zastosuje aparat wewnątrzustny, przypominający nieco aparat ortodontyczny, zakładany na czas snu.

- Aparaty wewnątrzustne poprawiają drożność gardła przez przemieszczenie żuchwy i języka do przodu. Dodatkowo aktywują receptory pod językiem, które pobudzają ośrodek oddychania w mózgu. Ich konstrukcja zapobiega również otwieraniu ust podczas snu - wyjaśnia stomatolog, specjalizujący się w niwelowaniu chrapania.

Aparat dla chrapiącego kosztuje ok. 600 – 2000 zł i wystarcza na ok. 2 – 3 lata. Dobiera się go indywidualnie dla każdego pacjenta. Zanim noszący przyzwyczai się do urządzenia, może skarżyć się na drętwienie zębów i na zwiększone wydzielanie śliny.

- Dla pacjentów aparat wewnątrzustny jest jednak zdecydowanie bardziej komfortowym sposobem leczenia niż sen z nałożoną na twarz maską pompy CPAP - mówi stomatolog.


Źródło: „Dziennik Polski”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS