Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Świąteczna dieta przeciw chorobom jamy ustnej
  • 24-12-2014
 

 

 

 

 

 

 

Biorąc pod uwagę fakt, że ciężko jest przejść obojętnie obok świątecznego stołu uginającego się od smakołyków, dbanie o zdrowie jamy ustnej w tym czasie inaczej, niż tylko poprzez codzienne (po śniadaniu i po kolacji) szczotkowanie zębów, wydaje się zadaniem prawie karkołomnym. Niestety, spora część świątecznych rarytasów składa się cukru pod różną, najczęściej wyjątkowo atrakcyjną dla podniebienia i oczu postacią. W warunkach, które kruszą nawet najmocniejsze postanowienia dotyczące niejedzenia słodyczy, można (i trzeba!) pamiętać, że bakterie próchnicy nie próżnują, a nasze łasuchowanie to dla nich również powód do świętowania: z powodu obfitości resztek pokarmowych, które pozostają w jamie ustnej.

Ekipa PortaluDentystycznego.pl troszczy się o Państwa zdrowie także podczas świąt, dlatego przygotowaliśmy garść porad, jak celebrować ten czas, aby zębom i przyzębiu nie tylko nie zaszkodzić, ale nawet pomóc.

Zalecamy:

  • Mieć pod ręką czystą, niegazowaną wodę mineralną i przepłukiwać nią jamę ustną bezpośrednio po zakończeniu każdego etapu łasuchowania. Woda omyje zęby i śluzówkę, wymiecie spomiędzy zębów i z okolic protez resztki pokarmowe, przywróci właściwe pH w jamie ustnej i zneutralizuje działanie kwasów (również tych z gazowanych, owocowych napojów). W ten sposób ułatwi ślinie dalsze oczyszczanie jamy ustnej w przerwie przed kolejną porcją smakołyków, zmniejszy ryzyko próchnicy i erozji szkliwa. Płukanie wodą stosujemy bez ograniczeń.

  • Jak najczęściej sięgać po surowe owoce i warzywa, które dostarczą niezbędnych witamin i minerałów. Twarda marchewka czy kawałek białej rzepy raczej dziwnie kojarzą się ze świątecznym menu, ale stanowią zdrowe urozmaicenie i świetne rozwiązanie na pobudzenie krążenia w dziąsłach rozleniwionych konsumpcją miękkich ciast, pierogów i ryb. Przy ich chrupaniu usuwa się częściowo nalot ze szkliwa i zanieczyszczenia z przestrzeni międzyzębowych.

  • Często wyjmować protezy ruchome, aby dokładnie opłukać je z zanieczyszczeń. Płukać też jamę ustną (szczególnie dokładnie w okolicach protez stałych, np. mocowań mostów) i dopiero wtedy na nowo osadzić protezy ruchome. Mak nie będzie wtedy drażnił, a kawałki strucli, wciśnięte gdzieś pod płytę protezy czy w szpary przy metalowym mocowaniu mostu, nie staną się pożywką dla bakterii.

  • Nie szczotkować zębów bezpośrednio po zjedzeniu porcji kwaśnych owoców czy po wypiciu napojów gazowanych, ale odczekać ok. pół godziny i dopiero potem je wymyć. Takie postępowanie zabezpiecza szkliwo przed uszkodzeniem.

Życzymy udanych Świąt Bożego Narodzenia (dzięki naszym radom – także bezpiecznych dla zębów) i niezapomnianych chwil w gronie najbliższych :-)

Zespół PortaluDentystycznego.pl

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS