Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentDowiedz się jak...

Jak postępować po ekstrakcji zęba?
 

 

 

 

 

Po ekstrakcji należy stosować się bezwzględnie do wskazań lekarza dentysty. To konieczne, aby proces gojenia przebiegł prawidłowo i nie doszło do powikłań.

  • Aby zatamować krwawienie po ekstrakcji należy zagryzać przez wskazany czas jałowy gazik zabezpieczający ranę.

  • Ponieważ znieczulenie po pewnym czasie przestaje działać, należy zawczasu zażyć tabletkę przeciwbólową – zgodnie z zaleceniem stomatologa i najlepiej zanim przestanie działać znieczulenie, gdyż ból po usunięciu zęba bywa silny i dojmujący.

  • Warto jak najszybciej przykładać do policzka zimny okład – minimalizuje się w ten sposób wystąpienie opuchlizny. Ważne jest, aby schładzanie wykonywać w dniu ekstrakcji, gdyż nałożenie zimnych okładów później nie wpływa w zasadzie na wielkość opuchlizny.

  • Przez minimum pierwsze dwie godziny nie należy jeść ani pić.

  • Po ustąpieniu krwawienia i znieczulenia można zjeść coś lekkiego, pamiętając, aby było to coś płynnego lub papkowatego, koniecznie chłodnego albo dobrze przestudzonego. Nie wolno jeść gorących, pikantnych potraw i płynów; zabronione jest też jedzenie twardych, chrupkich produktów, na przykład chipsów, grzanek, orzechów, surowych, twardych warzyw. Dozwolone są lody.

  • Nie pić alkoholu i nie palić papierosów – należy wstrzymać się z tym przez pierwsze 5 dni, aby ułatwić gojenie się rany.

  • Przez pierwsze 24 godziny nie należy płukać ust, aby nie doprowadzić do usunięcia skrzepu, którego zadaniem jest zabezpieczenie rany w zębodole przed wpływem czynników zewnętrznych – w tym cząstek organicznych i bakterii. Po tym czasie należy płukać jamę ustną bardzo delikatnie, najlepiej wskazanym przez stomatologa płynem do płukania jamy ustnej albo przestudzonym naparem z szałwii czy rumianku. Po 48 godzinach od zabiegu można wykonać szczotkowanie, uważając jednak, aby nie podrażnić rany.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS