Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentCiekawostki ...

Metody szczotkowania zębów
 

 

 

 

 

 

 

Szczotkowanie zębów jest podstawowym elementem profilaktyki chorób przyzębia i próchnicy. Aby było skuteczne, istotny jest dobór właściwej metody. Niewskazane są metody szorowania poziomego i pionowego, ponieważ prowadzą do uszkodzeń zębów.

  • Metoda roll – najprostsza. Polega na wykonywaniu szczoteczką do zębów ruchów okrężnych, lekko wymiatających na szkliwie. Włosie powinno być ułożone pod kątem 45º.

  • Metoda Chartersa – trudna do opanowania, polecana osobom z chorobami przyzębia, obniżeniem linii dziąseł. Polega na wykonywaniu ruchów drgająco-okrężnych szczoteczką, której włosie jest ustawione pod kątem 45º w stosunku do powierzchni zęba w okolicy szyjki. Włosie leżeć powinno częściowo na szkliwie, a częściowo na dziąsłach i być skierowane ku powierzchni żującej zęba.

  • Metoda Stillmanna – podobna do metody Chartersa, ale tu włosie szczoteczki jest skierowane ku dziąsłom i dociśnięte do nich. Czyszczenie polega na wywijaniu szczoteczki w kierunku brzegów siecznych zębów i wykonywaniu ruchów poprzecznie wibrujących. Również zalecana osobom z recesją dziąseł.

  • Metoda Fonesa – polega na wykonywaniu ruchów okrężnych. Metoda polecana dla dzieci i dorosłych.

  • Metoda Bassa – wymaga zastosowania szczoteczki o miękkim włosiu i ustawienia jej pod kątem 45º w rejonie kieszonek dziąsłowych i tak, aby część włosia była skierowana ku kieszonce. Należy wykonywać ostrożne ruchy wibrujące.

Źródło: Opracowanie własne


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS