Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentCiekawostki ...

Witaminy ważne dla zdrowia przyzębia
 

 

 

 

 

 

Witaminy pełnią istotną rolę w zapobieganiu chorobom przyzębia i w leczeniu już istniejących schorzeń. Jak wykazały badania z 2011 r. przeprowadzone na Saint Louis University Center for Advanced Dental Education dla witaminy D oraz wapnia, długoterminowa suplementacja tymi składnikami znacząco poprawiła stan zdrowia przyzębia uczestników eksperymentu.

Oto co warto wiedzieć o witaminach i zdrowiu przyzębia:

  • Witamina A – odgrywa znaczącą rolę w utrzymaniu integralności komórek nabłonkowych oraz wykazuje silnie antyoksydacyjny charakter. Znajdziemy ją w jajkach, oleju z wątroby dorsza, marchwi, wątróbce, słodkich ziemniakach, brokułach i warzywach liściastych.

  • Witaminy z grupy B – odgrywają istotną rolę w metabolizmie komórek, ich naprawie i proliferacji. Niedobory mogą prowadzić do zapaleń śluzówki jamy ustnej i krwawień z dziąseł, a deficyt witaminy B12 jest ściśle łączony z zapaleniem przyzębia.

  • Witamina C – niezbędna do syntezy kolagenu, zapobiega uszkodzeniom oksydacyjnym, działając jako wychwytywacz wolnych rodników, uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Jej deficyt powoduje poważną chorobę dziąseł zwaną szkorbutem. Szkorbut nieleczony może prowadzić do śmierci. W badaniu in vitro wykazano, że miejscowo aplikowana sól magnezowa z witaminą C nie tylko poprawia syntezę kolagenu, ale może także zmniejszać zapalenie fibroblastów dziąseł indukowane przez wolne rodniki tlenowe. Witamina ta wzmacnia także osseointegrację implantów stomatologicznych oraz wspomaga leczenie po zabiegach w obrębie przyzębia. Natomiast u palaczy pomaga zmniejszyć negatywny wpływ wolnych rodników na tkanki przyzębia.

  • Witamina D – jej niedobór w diecie prowadzi do zapalenia przyzębia i opóźnienia pozabiegowego leczenia przyzębia. Udowodniono, że miejscowe efekty suplementacji witaminą D na tkankach przyzębia są lepsze niż podawanie ogólnoustrojowe. Przykładem jest lepsza osseointegracja implantów pokrytych witaminą D3 z kością wyrostka zębodołowego.

  • Witamina E – antyutleniacz o kluczowym znaczeniu. Stabilizuje strukturę błon komórkowych przez zatrzymanie reakcji wolnych rodników.

  • Witamina K – potrzebna do syntezy białek, które są prekursorami powstawania czynników krzepnięcia krwi lub elementami warunkującymi wytworzenie tych czynników. Odgrywa również rolę w tworzeniu białek potrzebnych do metabolizmu kości, takich jak osteokalcyna i periostyna. Odwraca działanie przeciwzakrzepowe leków, dlatego stosowana jest w hamowaniu krwawień.

Źródło: Opracowanie własne

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS