Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentCiąża a zęby
Ciążowe zapalenie dziąseł
 

 

 

 

 

 

Kobiety ciężarne w porównaniu do pozostałych kobiet są znacznie bardziej narażone na infekcje jamy ustnej, w tym – na stany zapalne dziąseł. Spowodowane jest to gwałtownymi zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie podczas ciąży. Winowajcami są głównie progesteron i estrogeny, które są niezbędne do prawidłowego zagnieżdżenia się zarodka w macicy oraz późniejszego podtrzymania ciąży.

Receptory wiążące progesteron i estrogen znajdują się również na powierzchni dziąseł. Pod wpływem działania hormonów naczynia krwionośne oraz komórki, z których są zbudowane dziąsła, ulegają zmianom, przez co zwiększa się ich wrażliwość i podatność na działanie drobnoustrojów.

Dodatkowo podczas ciąży zachodzi wiele zmian we florze bakteryjnej zasiedlającej jamę ustną, przez co dziąsła i tą drogą narażone są na częstsze stany zapalne.

 

Objawy towarzyszące ciążowemu zapaleniu dziąseł to ból, opuchlizna, krwawienie podczas szczotkowania, tkliwość dziąseł oraz zaczerwienienia. Może się zdarzyć, że w zaczerwienionych dziąsłach tworzą się niewielkie guzki, które lekko krwawią. Jeśli objawy są dość łagodne, nie trzeba umawiać się na wizytę u stomatologa. Warto jednak w domu zadbać o płukanie jamy ustnej naparami z szałwii i rumianku. Natomiast, jeśli zmiany mają charakter narastający, lepiej zasięgnąć rady specjalisty.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS